пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic mocno nie podkreśli linii trawnika lub kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Nadzwyczaj duże, albowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby przesłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze zielone ogrodzenie było niezmiernie rosłe zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego a także klonu. Pamiętajmy natomiast, że kiedy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie może być dosyć utrudnione.

Nic wyraźnie nie uwydatni linii trawnika ewentualnie kwiatów jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i kwiaty często nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych miejscach, małe drzewa potrafią utrzymać zielone bogactwo w ryzach bądź zasłonią gołe wycinki ziemi. Dobrze uformowany niewielki żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niewysokie bądź rosłe roślinne ploty wolno pozyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy są znacznie droższe aniżeli rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta a także trzeba go redukować, jakkolwiek jego mutacje Fastigiata Robusta jest dozwolone odłożyć pojedynczo.Powinien się ekspresowo rósł a wstrzyma filarowy kształt.

Jeśli wasz zaułek jest nader zacieniony, warto aby żywy plot rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektóre z cienioznośnych gatunków maja zmiany o jasnych albo różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w największym stopniu wyraźne w słońcu, ale nawet w śladu korona drzewa ostają wystarczająco jasne, prawie ze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий