понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot albo jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne najczęściej spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej nierzadko służą tez za ozdobę. Zwykle takie sztacheta z PCV buduje się w nasłonecznionych elementach, w których w mgnieniu oka rosną oraz mocno gęstnieją. Dużo szyku maja również takie żywe ploty, jakie prowadza przez cieniste kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza i odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które panują w ogrodzie, również nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, ale wymagają tez dużo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone sztacheta PVC zdołają być niezmiernie smukłe, choć należny je regularnie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot aranżuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony widocznej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий